Средства за мигрена с бързо въздействие

Епилепсия

Непрестанното главоболие, от което искам да се крия на ръба на света, се намесва в работата. Трудно е да съществуваш в такива условия, да правиш обикновена домакинска работа, особено ако атака на мигрена продължително време. Дори мисълта за почивка не носи радост. Можете бързо да се справите с проблема, ако изберете правилното лекарство.

Групи лекарства за мигрена

Главата с тази болест може да боли само от едната страна, но има случаи на двустранна локализация. Припадъците се характеризират с честота: в някои се появяват ежедневно, други се сблъскват с проблема няколко пъти в годината. В допълнение, има симптоми:

  • непоносимост към яркостта на светлината;
  • гадене;
  • непоносими силни звуци;
  • повръщане.

Някои пациенти изпитват аура - състояние на очакване на атака. Тя може да се характеризира с появата на чувствителност на кожата, слабост на крайниците, мига пред очите. Ако в този момент да вземете лекарства за мигрена, можете да се справите с атаката преди да започне. Особеността на заболяването е, че за лекаря е трудно да избере средствата за мигрена с бързо въздействие, тъй като те са за всеки пациент. Всички лекарства условно се разделят на групи:

  • облекчаване на остри симптоми;
  • предотвратяване на появата на болка.

Сред средствата за мигрена често се предприемат бързи ефекти от такива групи лекарства:

  • аналгетици, включително НСПВС - нестероидни противовъзпалителни средства: Nurofen, Pentalgin, Paracetamol;
  • ерготамините са ерготаминови препарати, които са ефективни само при мигренална болка: ерготамин, клавигренин, номигран;
  • триптан, действащ върху всички симптоми на заболяването: Сумигамрен, Амигрин, Рапимед.

Приемайки лекарства за бързодействащо главоболие, трябва да имате предвид, че отпадането на заболяването може да бъде извършено при определен режим на лечение. Ако след няколко пъти агентът на една група няма ефект, той се замества с антимигренозно лекарство от същата група. Лекарите предписват лечение на пациентите в този ред:

  • първите аналгетици;
  • още - триптани, ако за 45 минути не се получи по-добре;
  • ако причината за заболяването не е ясна - приемайте НСПВС.

За предотвратяване на гърчове, лечението трае дълго време. Докторът взима хапчето от мигрена и главоболие поотделно. Използването на тази техника може ефективно да повлияе на атаките. За профилактика се предписват медикаменти:

  • Анаприлин е бета-блокер;
  • Velafax е антидепресант;
  • Топирамат - антиконвулсант;
  • Нифедипин - блокиращ калциевите канали;
  • Naproksen - НСПВС.

Таблетки от мигрена - списък на ефективните лекарства

Мигренозните атаки се характеризират с болезнено едностранно главоболие, което е толкова силно, че пациентът не може да се движи. Изключително важно е да се признае мигрена в самото начало на неговото развитие, за да може да се спре болката на ранен етап и да се намали бариерата от неприятни усещания по време на атака. За тези цели има лекарствени препарати с различно вещество и спектър на действие, чиято ефективност зависи от специфичните симптоми и честотата на мигренозните атаки.

Препарати за отстраняване на леки болки и облекчаване на редки мигренални атаки в началото на тяхното развитие

В началния етап на епизод неесенциална болка и слабо изразени нежелани симптоми може да се аналгетици - препарати, активното вещество, което блокира болка импулси в мозъка структури. Ефективността на аналгетиците за болка при мигрена зависи от индивидуалната поносимост и дозировка, която в повечето случаи трябва да се увеличи.

аспирин

Лекарството е ефективно, ако дозата му се удвои, а след това напитката се пие със силен чай. При приемане на 1000 mg от агента при всеки втори пациент слабото главоболие престава за 2 часа. Аспиринът намалява интензивността на други мигрена симптоми - гадене, повръщане, страх от светлина и силен звук, по-специално, когато се комбинират с определена доза от 10 мг на домперидон или метоклопрамид. Аспиринът може да се приема на всеки 6 часа през деня не повече от 4 пъти. Не се препоръчва приемането на аспирин за стомашни язви и менструални мигрени, тъй като разрежда кръвта и може да причини кървене.

ибупрофен

Таблетките са алтернатива на аспирина, но за да се постигне ефикасност, те трябва да се приемат с повишена доза - от 400 до 600 mg на 1 прием. Наркотикът също се консумира не повече от 4 пъти на ден с минимален интервал от 6 часа. Ибупрофенът има минимални странични ефекти, така че може да се консумира от бременни, кърмачки и кърмачета. В този случай дозата трябва да бъде определена от лекаря на индивидуална основа.

парацетамол

В чиста форма лекарството е неефективно средство срещу мигрена, но неговият ефект може да бъде увеличен с допълнителен прием на кофеин. За тази цел 2 таблетки от 500 mg трябва да пият 200 mg прясно приготвено кафе. При тежки атаки на гадене и повръщане, лекарството се комбинира с антимеметични лекарства.

напроксен

Лекарството е по-малко ефективно от Аспирин, но поради минимални странични ефекти е достойна алтернатива на Frovatriptan, принадлежащ към групата на триптаните. Таблетки с тегло от 550 до 750 mg се приемат веднъж с леко болезнен синдром. Ако болката не намалее, лекарството може да бъде продължено за следващия ден в две разделени дози от 250 mg.

Диклофенак калий

Елиминирането на лека и умерена болка може да се постигне чрез еднократна доза от лекарството в доза от 100 mg. Дневната доза не трябва да надвишава 200 mg, така че през това време може да се изпие 1 таблетка 50 mg на две разделени дози с интервал от поне 6 часа. Предимството на лекарството е неговата форма на производство: в допълнение към таблетките, той се произвежда под формата на свещи, прахове и ампули за инжекции. Използването на свещи е препоръчително за болезнено гадене по време на атаки, ефективността на лекарството в този случай поради бързо усвояване се постига в рамките на 30 минути.

Не се препоръчва да приемате Аналгин и Ketorol по време на пристъпи на мигрена, въпреки изразения им аналгетичен ефект.

Те не премахват причината за мигрена, но просто блокират рецепторите на болката, докато списъкът на техните странични ефекти в сравнение с други аналгетици се увеличава значително.

Медикаменти за отстраняване на често изразени интензивни болки, както и в случаите, когато аналгетикът е неефективен

Ако чистото аналгетично лекарство е неефективно при чести умерени главоболия, то трябва да бъде заменено с едно от комбинираните лекарства. В основата им, аналгетиците се комбинират и за тоничния или успокояващ ефект се добавят други компоненти.

Citramon P

Комбинацията от аспирин и парацетамол в препарата дава своя аналгетичен ефект и добавянето на кофеин в малки количества благоприятно влияе върху тонуса на съдовете и циркулационния процес. Citramon P е показан за умерени пристъпи на мигрена, причинени от вазоконстрикция. В началото на атаката е необходимо да се вземат 2 таблетки от лекарството, ако е необходимо, да се повтаря процедурата след 4 часа.

askofen

Лекарството е аналог на Citramon P в неговия състав и действие. За облекчаване на мигрена болка, трябва да пиете веднъж 2 капсули от лекарството.

solpadein

Основата на лекарството е парацетамол, допълнен с кодеин и кофеин. Кодеинът е наркотичен аналгетик, така че е част от лекарството в малка доза. Благодарение на своя ефект подобрява аналгетичния ефект на парацетамол и в комбинация с кофеин значително улеснява състоянието в началния стадий на мигрена. За това, при синдром на умерена болка, трябва да пиете 2 таблетки веднъж, като се опитате да не го злоупотребявате, за да избегнете пристрастяване.

Sedalgin-Neo

Това е показано при мигрена, причинени от психоемоционална чувствителност. Аналгетичният ефект на Аналгин и Парацетамол се усилва от ефектите на Фенобарбитал и Кодеин. Също така в оптималната доза Cedal е включена в Sedalgin. Едно хапче със Sedalgin-Neo се пие веднъж, с тежки атаки, дозата може да се удвои в единична доза.

Pentalgin H

Ефективността на лекарството се постига чрез комбинация от Напроксен, Парацетамол, Дротаверин, Кофеин и Фенирамин малеат. Лекарството в таблетките премахва възпалението и дава тон на съдовете, анестезира и успокоява. За да премахнете умерена болка от мигрена, достатъчно е да изпиете 1 таблетка в началния етап на атака.

Мигренол Екстра

Таблетките на основата на аспирин, кофеин и парацетамол спират развитието на атаката, но те трябва да пият, когато настъпят първите признаци на мигрена. Когато приемате две таблетки наведнъж, усещанията за болка престават да се смущават за половин час.

Комбинираните лекарства са по-ефективни от чистите аналгетици, но те имат много повече противопоказания.

Почти всички средства не могат да се консумират по време на бременност, деца с стомашни и бъбречни заболявания. Някои от тези лекарства са пристрастяващи и в известна степен престават да имат подходящ ефект.

Таблетки от мигрена, за да спрат много силни мигрени болки

При интензивна мигрена, утежнена от съпътстващи симптоми, конвенционалните аналгетици не помагат. В този случай на пациента е предписана рецепта за специални антимигренозни лекарства - действие, което има за цел да нормализира кръвоносните съдове, като ги стеснява и ги възстановява благодарение на това кръвообращение. Всички антимигренозни агенти се разделят на две групи - триптани и алкалоиди на наркотиците.

триптани

Не всички лекарства в тази група са еднакво ефективни при пристъпи на мигрена. Ако специфичните таблетки не са имали ефект за три пристъпа, пациентът трябва да се опита да отстрани болката с друго лекарство на триптан. За широко разпространените препарати-триптани, лицензирани в Русия, носят:

  • Суматриптан и неговите производни (Imigren, Amigrenin, Sumamigren) - В началото на атаката непосредствено след края на аурата, трябва да се приеме една таблетка от 50 mg. Ако ефектът от вземането на минимум, след 2 часа трябва да изпиете втора таблетка. Повече от 2 таблетки на ден не могат да пият.
  • Золмитриптан (Zomig) - Лекарството ефективно премахва главоболието и нежеланите реакции, както в началото, така и в средата на атаката след 15 минути след прилагането. За да направите това, вземете хапче от 2,5 mg и повторете след 2 часа, ако болката не мине.
  • Елетриптан (Relpax) - 40 mg от лекарството, взети след края на аурата, ще облекчат състоянието и ще намалят прага на болката след 30 минути. Ако болката продължава да се притеснява, след 2 часа трябва да изпиете още 40 млн. Средства. Не се препоръчва да се консумират повече от 80 mg на ден.

В сравнение с аналгетиците, триптаните са с високи разходи, те трябва да се приемат предпазливо от хора, страдащи от хипертония, сърдечни заболявания, както и от стари хора и деца.

Препарати на база ерготамин

Действието на лекарствата, основано на ерготамин, има за цел да увеличи тонуса на съдовете на мозъка и да намали серотониновата активност. Те облекчават само мигрена, така че употребата им при други прояви на болка е безполезна. Общите средства на тази група включват:

  • Kofetamin - Ерготаминът се допълва от кофеин, който ускорява усвояването на основното вещество в кръвта, стимулира ЦНС и упражнява тонизиращо действие върху него. Лекарството се приема по време на атака в количество от 2 таблетки, като дозата се редуцира до първата таблетка за следващите няколко дни.
  • Nomigren - лекарствен комбиниран агент на база ерготамин, камилофин, кофеин, меклоксамин и пропифеназон. При силна болка трябва да приемете 1 таблетка от лекарството и след половин час - втората. В един ден не се препоръчва да се използват повече от 4 таблетки.

За многобройните странични ефекти от неконтролируемия прием на антимигнени и аналгетични вещества не се отрази на общото състояние, необходимо е да се координира изборът на лекарства с невролог.

Този специалист ще може да диагностицира вид мигрена и, предвид интензивността на атаките, да предпише лечение.

Кои хапчета ефективно помагат при мигрена?

Изразяването на думата "мигрена" не означава просто главоболие, а цяла изолирана болест на нервната система, която има свои характерни черти. Той има свойството да изчезне без следа след 40 години, но до този момент може сериозно да влоши качеството на живот, без да се използват адекватни лекарства за мигрена на бързи действия.

От този момент, тъй като в Gippokrat V век преди новата ера, диагностициране на болестта, той въвежда термина "половината глава" лекарство напреднали в своите лаборатории изобретяването на различни таблетки от мигрена. След векове думата е претърпяла някои промени и е достигнала до нас вече във форма на възприемане.

съдържание:

Защо мигрена е необичайно главоболие

Мигрена - наследствено неврологично заболяване, което засяга повече от жените, защото гена, отговорен за развитието на този тип главоболие е на X хромозома. Това не е причина за красивите дами до отчаяние, защото лекарството не стои в търсене на оптимален лекарство за мигрена, но още една възможност да се разгледа по-подробно, така болезнен въпрос.

Болестта получи името си на базата на симптоматиката и буквално означава "половината от болката на черепа". Тя винаги боли само една част от главата с насилствена пулсираща болка. Известен е страх от светлина, силен шум, звуци и остри миризми. Атаката има собственост, продължила няколко дни, често придружена от гадене и повръщане.

Състоянието, при което има съпътстващи симптоми, се нарича мигренозен статус. Предшествано е от сънливост, раздразнителност, депресивно състояние, периодична загуба на ориентация в космоса.

Ако атаката протича без фаза на болка, тя се нарича безглавна мигрена.

Лечението на мигрена с определени лекарства през този период е възможно, но трудно. Лица, страдащи от мигрена атака и се чувства подходът трябва да вземе хапчета за мигрена предварително (превантивни лекарства цинаризин, Phenibut), а ако атаката е започнала, аспирин в доза от доза най-малко 1000 мг.

Аналгетичните антимигрена, разработени от науката и използвани на практика, са уместни само при спиране или предотвратяване на мигрена. Специфичността на заболяването е такава, че стандартните болкоуспокояващи, самостоятелно, слабо облекчаване на мигрена, симптомите и лечението с таблетки са силно взаимосвързани.

Тя използва комбинация от няколко групи от лекарства срещу мигрена като приемането на система за улесняване на атаки (Vazobral, Финлепсин, Topamax, цинаризин, Phenibut, Stresam) и еднократна такса в момента на възникване на болка (Imigran, Zomig) и аналгетици (Pentalgin, Парацетамол, аспирин).

Хормонални контрацептиви с мигрена

Ролята на женските полови хормони в развитието на мигрена, достатъчно, тежка. Промяната в концентрацията им в кръвта е пряко свързана с атаки на главоболие.

Контрацептивните хапчета, съдържащи естрогени и гестагени, под формата на страничен ефект, могат да предизвикат мигрена. По същия начин, състоянието на женския цикъл.

Установено е, че няколко фактора допринасят за състоянието на мигрена:

Но за лечението на менструалния цикъл, поликистозните яйчници, ендометриозата или в постменопаузалния период се използват хормонални препарати (супозитории на Ovestin). Доколко е допустимо тяхното прилагане в този случай?

Допустимо и дори е показано в случаите на нападения на мигрена без аура! Хормоналните контрацептиви естроген крило, съдържащ, е в състояние да намали честотата на атаки от този тип на мигрена, както е споменато Овестин свещи, без които в някои случаи не могат да направят.

Една съвсем различна история е, когато има мигрена с аура. Такива припадъци могат да провокират с течение на времето развитието на исхемичен инсулт. Хормоналните контрацептиви, от своя страна, още повече изострят този риск.

Ето защо значението на разграничаването на видовете главоболие от лекар е от основно значение, ако на жената са показани хормонални лекарства. Техните ползи се подлагат на съмнение, като се има предвид потенциалният риск. Ако при лечението без такива таблетки не може да се направи, за отстраняването на гърчове добре лек за мигрена под формата на триптани. Съвместното използване на тези лекарства е приемливо.

Желателно е да има сложна терапия в интерстициалното пространство, като се използват таблетки с мигрена, списъкът с цинаризин, фенбибут, топамакс и финлепсин.

Еднократното приложение на аспирин, аналгин, парацетамол, кеталон и комбинирани аналгетици е възможно в самото начало на атака.

Преглед на антимигренозните лекарства

Всичко, предписано от лекар, таблетки от мигрена са разделени на два вида:

  • лечение на мигрена, за да се предотврати атака - се използва при пациенти, които имат пристъпи повече от 2 пъти месечно и трудно могат да понесат;
  • ефективни средства за спиране на атака.

Важно! При често използване на лекарството може да се развие толерантност към него (пристрастяване)! Корекцията на дозата или назначаването на аналог е единствено в компетенцията на лекуващия лекар

При лечението на мигрена има списък с ефективни мерки, насочени към постигане на максимални резултати, алгоритъмът:

  1. Ако атаката е започнала, спешната помощ за мигрена се състои в приемането на аналгетици.

Първа помощ, списък: аспирин, парацетамол, Pentalgin, Solpadein.

  1. След 40-50 минути. Оправдано е да се пият лекарства от групата на триптаните, ако аналгетиците не работят.

Помогнете на хапчето от мигрена в този случай: Zomig, Relpaks, Imigran, Noramig. Това е средство за мигрена с бързо въздействие!

Важно! Различните триптани не могат да бъдат смесени едновременно

  1. Ако нямате ефект от определен триптан, трябва да опитате да вземете друг, но само при следващата атака.
  2. Във всички други случаи, когато главоболието е атипичен и слабо на диагнозата, помага NSAIDs (нестероидни противовъзпалителни лекарства): Bonifen (2-4 таблетки, но не повече от 6 пъти / ден), нимезулид (1-2 таблетки / ден).

Несъмнено, колкото по-рано са взети таблетките с мигрена, толкова по-бърз и по-ефективен е ефектът им.

Отделна група са препарати от ерготални алкалоиди (маточни рога).

Ergot е гъба, която живее върху яйчниците на зърнени култури, по-специално ръж и пшеница. Класически представители - наркотици Redergin, Ergotamine. Те се използват за профилактика и прекратяване на мигрена, но поради тяхната висока токсичност те имат ограничено приложение.

Аналгетици за мигрена

Търговско наименование на препарата

Индикации за употреба

Главоболие; паста за зъби; ставен; мускулна, мигрена

При пристъпи на мигрена, не по-малко от 1 g веднъж.

Не повече от 8 g / ден

Пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника във фаза на обостряне; I и III триместър на бременността; кърмене; деца под 15 години; индивидуална непоносимост

Главоболие; паста за зъби; миалгия; невралгия; мигрена; артралгия; трескави условия

При пристъпи на мигрена, не по-малко от 1 g веднъж.

Не повече от 4 g / ден

Тежка чернодробна и бъбречна недостатъчност. Индивидуална непоносимост. Деца до 3 години

Pentalgin таблетки №12

Парацетамол 325 mg; Фенирамин малеат - 10 mg; Naproxen - 100 mg; Drotaverina hydrochloride 40 mg; Кофеин 50 mg

Болков синдром с различен произход (главоболие, зъб), невралгия

1 таблетка 1-3 пъти дневно

Изразено увреждане на бъбречната и / или чернодробната функция; пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника във фаза на обостряне; тежка артериална хипертония; травма на главата; деца под 12 години

Капсули Solpadein №12

Парацетамол 500 mg, кофеин 30 mg, кодеин фосфат 8 mg

Главоболие, зъбобол; болка със синузит; мигрена; невралгия

1 таблетка 3-4 пъти дневно

Органични заболявания на сърдечно-съдовата система; артериална хипертония; състояние след CCT; тежка чернодробна и / или бъбречна недостатъчност; деца под 12 години

Представители на групата триптани

Търговско наименование на препарата

Индикации за употреба

Zolmitriptan 2,5 mg

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

2,5 mg 2 пъти дневно, но не повече от 10 mg

Възраст на детето - до 18 години; исхемична болест на сърцето; тежка бъбречна недостатъчност; непоносимост към галактоза

Суматриптан 0.5 g и 0.1 g

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

50-100 mg 3 пъти дневно

Възраст до 18 години; миокарден инфаркт; неконтролирана артериална хипертония; значимо увреждане на чернодробната и / или бъбречната функция

Елетриптан 0,04 g

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

1-2 таблетки, но не повече от 4 пъти на ден

Възраст до 18 години; заболяване на коронарната артерия; тежки нарушения на чернодробната функция; неконтролирана артериална хипертония; непоносимост към лактоза

Алкалоиди от ерготам

  1. Ерготаминът (ерготамин хидротартарат 0.001 g) се използва за мигрена в началото на атака или в продромалния (предхождащ) период. Една доза прием е 2 mg дневно - не повече от 4 mg.

Противопоказания: бременност, чернодробно и бъбречно заболяване, сепсис (отравяне на кръвта), тежка атеросклероза, стенокардия.

Употребата на лекарството за повече от 7 дни изисква надзора на лекар.

  1. Реджиргин (дихидроерготоксин мезилат 1,5 mg) се прилага преди хранене 1,5 mg 3 пъти дневно, ако е необходимо веднъж, 4,5 mg веднъж дневно.

Противопоказания: брадикардия, артериална хипотония, исхемична болест на сърцето.

Превантивно лечение

Какво означава това? Група от лекарства, често в комбинирана терапия, се използва от специален пациент за намаляване на мигренозните атаки и улесняване на тяхното протичане. Независимо колко добри са аналгетиците, при продължителна злоупотреба с такива хапчета, започват пристрастяването и зависимостта. Има опасност да се получи злоупотреба с главоболие, когато самите лекарства причиняват главоболие.

  • Лекарството Vazobral с мигрена, като превантивен агент за хипертония на артериите, се оказа много ефективно. Възстановява нарушената церебрална циркулация и укрепва стените на кръвоносните съдове.
  • пациентите са най-високи. Особено показан на хора, които са на възраст, страдащи от тежки главоболия и замайване. Елиминира хипоксията и насища мозъка с кислород. Вземете 1-2 таблетки 2 пъти на ден.
  • Ефективна терапия с антиконвулсанти, която включва Finlepsin (600-800 mg на ден) и Topamax (100 mg на ден).
  • и Топамакс се освобождават стриктно съобразно предписанията на лекаря.
  • Блокът на калциевите канали Cinnarizine, в допълнение към подобряването на кръвообращението, показва дългосрочно лечение и седация. Препоръчва се за мигрена с аура. Допускане - 225 mg на ден.
  • Нормализира церебралната циркулация, намалява тонуса на кръвоносните съдове, има антиконвулсивен ефект, елиминира паниката и тревожността на Фенибут.

За превантивни цели Phenibut се приема веднъж дневно в доза от 150 mg. Ефективен в комбинация с Vazobralom.

Какво точно лекарствата да се вземат, в крайна сметка, е в компетентността на лекуващия лекар, който е запознат с историята и индивидуалните характеристики на пациента. В медицинската практика често се използва комбинация от калциеви антагонисти (Cinnarizine) с антиконвулсанти (Finplesin, Topamax) плюс антидепресанти.

Предотвратяването на мигренозни атаки, завършено в правилно подбрани медикаменти, заедно със здравословен начин на живот, значително улеснява появата на гърчове и намалява техния брой до минимално ниво. Качеството на живота се променя драстично, когато няма повече място за болка.

Таблетки с мигрена: списък и характеристики

Мигрена е заболяване на нервната система, характеризиращо се с тежко главоболие. Главоболието е толкова ясно изразено, че принуждава човек да спре всички дейности, да се скрие от външния свят. Адаптацията с мигрена при главоболие може да продължи часове и дни без прекъсване, което накара пациента да страда непоносимо. Избягвайте главоболие с мигрена, като използвате различни лекарства. Относно какви лекарства съществуват за лечението на мигрена, техните характеристики и приложения, можете да научите от тази статия.

Как се появява мигрена?

Мигрената, в допълнение към главоболието, е придружена от чувство на гадене, засилване на повръщането, нетолерантност на силни звуци и ярка светлина. Обикновено главоболието се локализира в една половина на главата, но може да бъде и двустранно.

Има два вида мигрена: със и без аура. Аурата е предвестник на главоболие, тя винаги е една и съща при един пациент. Тя е предвестник на неврологични симптоми: визуални (мига пред очите на мълния, краткосрочна загуба на зрение), сетивни (изтръпване, мравучкане, изтръпване в някои области), мотор (слабост на крайниците) и други. Когато една мигрена с аура е винаги след известно време (5-60 минути) след последното се появява типично главоболие, така че тези пациенти знаят точно кога имат болка. Ако пациентът има време да вземе хапчето от главоболието веднага след появата на аурата, той може да избегне появата на неприятни симптоми. Справедливо е добре да се каже, че това правило не винаги работи 100%. Въпреки това, шансовете за предотвратяване на болката са високи.

Честотата на главоболие с мигрена е различна. Някои от тях се появяват само няколко пъти в годината, а други се притесняват почти ежедневно. Във всеки случай, има нужда да се отървете от мъчителната болка. За да направите това, прибягвайте до лекарства.

Всички съществуващи лекарства за лечение на мигрена обикновено се разделят на две групи: взети за арестуване на атака и използвани за предотвратяване на появата й. В първата група лекарства всички пациенти се нуждаят от мигрена. Профилактичните лекарства се показват само при пациенти, които имат пристъпи по-често 2-3 пъти месечно и са доста трудни.

При лечението на мигрена има някои характеристики:

  • лекарства, които ефективно премахват главоболието при някои пациенти, са безсилни в други (и изобщо не е в правилността да се предписва лекар);
  • лекарство, което облекчава симптомите по-рано, може да загуби своята ефективност след известно време;
  • ако пациентът има няколко различни вида мигрена (например атаки със и без аура), тогава лекарствата за елиминиране на главоболието може да се нуждаят от различни.

Тези признаци причиняват трудности при избора на ефективни средства за лечение на мигрена, така че лекуващият лекар е изправен пред трудна задача: да избере ефективното лекарство възможно най-бързо с минималния брой "грешни".

Лекарства за мигрена с бързо действие

Към тази група лекарства се включват средства, които се използват за спиране на атаките с главоболие. Това са тези лекарства, които се използват вече след болката или по време на появата на аурата. Ефективното и бързо се счита за лекарство, което облекчава главоболието (или намалява неговата тежест) за максимум 2 часа.

Списъкът от препарати от мигрена с бързо действие изглежда както следва:

  • аналгетици (включително комбинирани) и нестероидни противовъзпалителни средства;
  • ерготамични препарати;
  • триптани.

Аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства

Това е група от лекарства, с които да започне лечение на мигрена. Те са симптоматични и помагат за облекчаване на главоболието. Най-ефективни в тази група са: askofen-P Solpadein, Sedalgin-Neo Pentalgin, ибупрофен (Nurofen, Faspik), напроксен (Bonifen), диклофенак (Voltaren, Rapten Rapid).

Askofen-P е комбинация от парацетамол, ацетилсалицилова киселина и кофеин. Произвежда се в гранули за приготвяне на разтвор, капсули и таблетки. Препоръчваната доза е 1-2 таблетки (капсули) наведнъж. Парацетамол и ацетилсалицилова киселина усилват (повиши) ефекта от друг, притежават аналгетично и противовъзпалително действие и кофеин допринася за нормализиране на мозъчните съдове тон (т.е., засяга един от основните механизми на мигрена главоболие). Лекарството е противопоказан при стомашна язва и дуоденална язва в острия стадий, бронхиална астма, бременност и кърмене, нарушения на кръвосъсирването, бъбречна и чернодробна недостатъчност, тежка повишаване на кръвното налягане.

solpadein се състои от кодеин, кофеин и парацетамол. Произвежда се под формата на обикновени и водоразтворими таблетки (което ускорява абсорбцията, а оттам и началото на ефекта). Кодеинът е мощна анестезия (отнася се до медицински наркотични вещества) и потенцира действието на парацетамол. За да се намали главоболието, е необходимо да се вземат едновременно максимум 2 таблетки. Лекарството е забранено за употреба по време на бременност и лактация, глаукома (заболяване с повишено вътреочно налягане), кръвни заболявания (анемия, тромбоцитопения), хипертония.

Sedalgin-Neo съдържа в състава си кодеин, кофеин, аналгин (метамизол натрий), парацетамол, фенобарбитал. Кодеинът и фенобарбиталът сами по себе си имат аналгетичен ефект и едновременно повишават ефектите на парацетамол и аналгин. Противопоказан при същите условия като Ascoffen-P. Вземете една таблетка с мигрена. Максималната единична доза е 2 таблетки.

Pentalgin съдържа парацетамол, напроксен, кофеин, дротаверин хидрохлорид, фенирамин малеат, т.е. вещества с аналгетично, противовъзпалително действие, нормализиране на съдовия тонус и осигурява лесен Cedar (успокояващо) ефект. Произведен в таблетки, взет 1 таблетка отвътре с главоболие. Pentalgin не може да се използва с язвени заболявания на стомашно-чревния тракт, кървене на всяко място, бременност и кърмене, тежка хипертония, астма, нарушения на сърдечния ритъм, тежки чернодробни и бъбречни заболявания.

ибупрофен в доза от 400-800 mg е доста ефективна при пристъпи на мигрена. Той се произвежда в таблетки с покритие, ефервесцентни разтворими таблетки, в комбинация с кодеин (Nurofen Plus). В комбинация със солта на L-аргинин (Faspik) осигурява по-бърз аналгетичен ефект. Ибупрофен не трябва да се използва в язвени заболявания на стомашно-чревния тракт, кървене в ранния следоперативен период, значителни проблеми с черния дроб и бъбреците, бременност и кърмене.

напроксен съдържа само едно активно вещество, въпреки това има добър аналгетичен ефект. При мигрена се препоръчва да се използват 2 таблетки наведнъж. Противопоказанията са същите като при ибупрофен.

диклофенак принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Формите на дозиране се синтезират, за да осигурят по-бързо начало на аналгетичен ефект в сравнение с конвенционалните таблетки Diclofenac (напр. Rapent Rapid). Максималната дневна доза е не повече от 200 mg. Не се препоръчва хемофилия и други нарушения на системата за коагулация на кръвта, бременност и кърмене, ерозивни и язвени процеси в червата.

Всички тези лекарства се наричат ​​така наречените "първа помощ" за мигрена. Въпреки привидното сходство на аналгетиците и нестероидните противовъзпалителни лекарства, често е че едно лекарство е ефективно за облекчаване на атака, а другото не е. Отчасти това е причината за такава широка палитра от такива средства. Заслужава да се отбележи, че злоупотребата с такива лекарства (което означава, редовно, почти ежедневна употреба) може да доведе до образуването на други видове главоболие - abuzusnyh, че е трудно за лечение. Границата на използване на аналгетици е 15 дни в месеца.

Тези пациенти, които не са подходящи аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства или които имат противопоказания за употребата им, препоръчват употребата на друга група лекарства - ерготични препарати.

Ергот препарати

Тази група лекарства осигурява тонизиращ ефект върху съдовете на мозъка, има антисеротинна активност, което е причина за аналгетичния ефект на мигрена. Тези лекарства са ефективни само при мигренозно главоболие и са напълно безполезни при други видове главоболие.

Към препаратите, съдържащи само алкалоиди от ерготами, носете ерготамин и Дихидроерготамин (клавугрин). Те могат да се използват перорално под формата на капки (или под езика), подкожно, интрамускулно и интравенозно.

Комбинирани форми на тези лекарства в комбинация с кофеин (Кофетамин, Cofergette, Nomigren) под формата на таблетки, както и под формата на назални спрейове (Digidergot). Дозираната форма е много удобно и ефективно в назален спрей, тъй като позволява бързо да се абсорбира активен агент с носната лигавица и не допринася за укрепване на гадене и повръщане в пристъп (както може да се използва таблетки). Максималната доза за атака е 4 инжекции. Когато употребявате тези лекарства, трябва да се откажете от пушенето, за да не предизвикате спазъм на периферните съдове и нарушения на кръвообращението.

Унгричните лекарства не се използват при пациенти с коронарна болест на сърцето и атаки на ангина пекторис, неконтролирана хипертония, тежка чернодробна недостатъчност, бременност и кърмене, заличаване на съдови заболявания.

В някои случаи таблетните форми на ерготамичните препарати се използват не само за да се спрат атаките с главоболие, но и да се предотврати появата им. В този случай те се използват няколко седмици.

Триптани от мигрена

Тези наркотици са съществували повече от един век, макар и най-широко използвани през последните няколко десетилетия. Те се наричат ​​триптани, защото са химически производни на 5-хидрокситриптамина.

Механизмът на действие на триптаните се основава на:

  • способността им да се свързват с рецепторите на съдовата стена, което води до стесняване на мозъчните съдове;
  • способност да блокира появата на болка на нивото на тригеминалните нервни рецептори, осигуряваща инервация на главата и лицето;
  • способността да влияе върху други симптоми на мигрена, в допълнение към главоболието (т.е. те са ефективни при съпътстващо гадене, повръщане, светлина и фобия).

Подобно полиморфно действие на триптаните също води до широко приложение в случай на мигрена.

Триптанът се предлага в различни форми на дозиране: таблетки, супозитории (супозитории), назални спрейове. Свещите (Trimigren) и спрейове (Imigran) са за предпочитане да се използват с тежко гадене и повръщане.

Най-често срещаните наркотици в тази група са Суматриптан (Imigran, Rapimed, Sumamigren, Амигрин), Zomig (Zolmitriptan), Relpax (Elektriptan), Noramig (Наратриптан). И въпреки че всички те имат един и същ механизъм на действие, но само един може да бъде ефективен във всеки конкретен случай.

Триптани, освен облекчаване на пристъпи на мигрена, може да се използва за предотвратяване на възникването им (макар и надеждни проучвания по този въпрос е проведено на руски). В този случай назначете таблетна форма в продължение на няколко седмици.

Противопоказания за употребата на триптани са на възраст 18 и повече от 65 години, тежко сърдечно-съдово заболяване (миокарден инфаркт, инсулт), високо кръвно налягане, непоносимост към триптаните.

С какво да започне лечението на мигрена?

Има общи принципи за лечението на мигренозни атаки, които се оправдават в повечето случаи:

  • началното лечение използва аналгетик или комбинация от тях (включително нестероидни противовъзпалителни средства);
  • ако употребата на аналгетик не доведе до ефект (за 45 минути), трябва да се вземе триптан;
  • ако триптанът е неефективен, тогава при следващата атака е необходимо да се използва "другият трипатит", т.е. лекарството на друга фирма или друго активно вещество;
  • ако по време на 3 мигрена атаки аналгетиците се оказаха неефективни, тогава за всички следващи е необходимо незабавно да се вземат триптан;
  • ако атаката от главоболие не е типична (т.е. пациентът не може да определи дали е мигрена или друг вид главоболие), тогава трябва да се вземе нестероидно противовъзпалително лекарство.

Средства за предотвратяване на пристъпи на мигрена

Тези лекарства се използват само в случаите на чести (повече от 2-3 пъти месечно) и тежки пристъпи на мигрена (невъзможност да се работи и да се извършват ежедневни дейности, повторно повръщане, продължителност на атаката за повече от 8-12 часа).

Решението за употребата на такива лекарства трябва да се взема само от отговорния лекар!

С превантивна цел може да се използва:

  • бета-адренови блокери (Anaprilin, Obsidan);
  • антидепресанти (най-ефективните и безопасни са препаратите на новото поколение Симбалта, Велафакс, Иксел);
  • антиконвулсанти (Valproate и Topiramate, Gabagamma);
  • блокери на калциевите канали (Nifedipine);
  • редица други лекарства (Sandomigran, Metisergide, някои нестероидни противовъзпалителни средства).

Общият принцип на използването на всички тези средства е достатъчен. В някои случаи намаляването на мигренозните атаки настъпва след първия месец на приемане на лекарството, а в други - може да отнеме шест месеца. Ето защо изборът трябва да се извършва от лекуващия лекар, като се вземат предвид съществуващите заболявания на този пациент, а също така и други лекарства, използвани постоянно от пациента (например за лечение на хипертония).

Нови лечения за мигрена

Понастоящем е разработен трансдермален пластир, съдържащ суматриптан (наречен Zelrix). Тази форма на освобождаване е още по-удобна от спрея на носа, но в допълнение има способността да поддържа терапевтичната концентрация на лекарството в кръвта за дълго време, като заобикаля стомашно-чревния тракт. Съответно, използването на триптан под формата на пластир може да намали честотата на страничните ефекти и да подобри поносимостта на лекарството. Това е добра алтернатива на обичайните дозирани форми под формата на таблетки.

В допълнение към пластирите е разработена инжекция със супратриптан без игла, която позволява 6 mg Суматриптан да се прилага под кожата, но без инжектиране. Лекарството попада под кожата с малко устройство, което инжектира азотен газ и лекарство през малка дупка в кожата за стотни от секундата. Тази дозировъчна форма е необходима за тези пациенти, които не са подпомогнати от таблетните форми на триптани и които не са в състояние да спрат мигренозните атаки с инжекции.

Специална дозирана форма на дихидроерготамин също се разработва, която се прилага чрез вдишване през устата, но ефикасността ще бъде равна на интравенозната инжекция. Това ще позволи на пациента да спре тежката мигрена, докато е у дома или на работното място, вместо да чака за хоспитализация в болницата.

В етапа на клиничните изпитвания има и аерозолна форма на Prochlorperazine. Лекарството влиза в долните части на дихателната система с помощта на специален инхалатор (подобен на инструментите, използвани за лечение на бронхиална астма), където се абсорбира в кръвоносната система. Ефектът е сравним и с интравенозната употреба. Доказано е, че това вещество елиминира не само главоболието, но и гадене и повръщане, но само при интравенозно приложение. Тъй като аерозолната форма е сравнима с тази за инжектиране, както твърдят изследователите, това означава, че тя може да се използва у дома.

В момента се провеждат проучвания за ефикасността и безопасността на употребата на нова серия от лекарства за лечение на мигрена - CGRP рецепторни блокери. Това са лекарства като Telcohepant (в таблетки), Olcegepant (за интравенозни инжекции). Механизмът на тяхното действие се основава на способността да се спре болката с мигрена, без да се стесняват съдовете, без да се засягат други системи на тялото и следователно да не се създават странични ефекти. Това означава възможността за използването му при пациенти със сърдечно-съдови заболявания.

Досега са публикувани резултатите от едно клинично проучване, което предполага същата ефикасност на Telcohepant и Zolmitriptan при лечението на мигрена, но значително по-малко странични ефекти при употребата на Telcohepant. Възможно е това лекарство скоро да стане достойна алтернатива на триптаните при лечението на мигрена.

По този начин, за успешното лечение на мигрена, в момента съществуват голям брой лекарства. Техният арсенал непрекъснато се допълва с нови лекарствени форми или дори с нови лекарства. Изборът на агент за лечение на мигрена при всеки конкретен случай не е лесна задача, изискваща разглеждане на голям брой фактори. Решаването на този проблем е възможно само с помощта на опитен и компетентен лекар.

"Медицински преглед", интервю проф. Табейева Г. Р. "Триптани - специфично лечение за мигрена":

Списък на ефективните средства за лечение на мигрена в таблетки: оценка на лекарствата с цени

Много хора знаят такова заболяване като мигрена. Но според статистиката не всички имат представа за точността на знанията си, а някои от страдащите от тази болест са ангажирани със самолечение, отписвайки симптомите за обикновено главоболие.

Само 4% от пациентите кандидатстват за квалифицирана помощ и получават пълно лечение. В статията ще намерите списък на ефективни лекарства за мигрена под формата на таблетки.

Каква болест е тя?

Неврологичното заболяване, при което честите прояви са главоболие (редовно или епизодично) се нарича мигрена. Болезнените болки обхващат една част от главата или всички, но това е рядък случай.

Важно е, че болестта силно нарушава социалната адаптация на човек, ограничавайки комуникацията му с другите. Ефективността на такова лице се намалява и понякога достига ниво, което се приписва на невалидна група.

Парите за лечение са толкова, колкото са изразходвани за сърдечно-съдови заболявания. Точността на медицинската диагностика е диференциацията на огнищата на болката при появата на атаки срещу напрежението на главата, както и оптималната селекция на лекарства (аналгетици, бета-блокери, триптани).

Медицинският надзор спомага за спазването на плана за задържане на следващата атака за всеки отделен случай. Тежестта на заболяването зависи от честотата и интензивността на припадъците. Например, лека форма - няколко пъти годишно, тежки - всеки ден (2-8 пъти месечно).

След това можете да намерите списък на таблетки с мигрена с цени.

Оценка на наркотиците

аналгетици

Слабите и редки атаки на мигрена са началото на развитието на болестта. Тук можете да се ограничите до обичайните аналгетици:

  • Аналгин - таблетки от 500 mg. Той действа като противовъзпалително, антипиретично, противовъзпалително. Цената е от 6 рубли за хартиени опаковки.
  • аспирин - таблетки от 500 mg. - аналгетик, антиагрегант, антипиретик. Цената е от 80 рубли, аналог - ацетилсалицилова киселина - 17 рубли.
  • парацетамол - таблетки от 500 mg., антипиретични, анестезиращи, слаби противовъзпалителни средства. Цената е от 5,5 рубли.
  • Ketorolak - таблетки от 10 mg., Анестетик, противовъзпалително, слабо задържане. Цената на 13 r.
  • Ибупрофен - таблетки от 200 mg., Аналгетици, противовъзпалителни. Цената на 35 рубли.

комбиниран

От честите атаки помагат комбинирани лекарства, кофеин, кодеин или фенобарбитал. Това са лекарства, които намаляват възбудимостта на мозъчната кора.

Тези лекарства включват:

  • Pentalgin - съдържа 325 mg. активно вещество, действа като спазмолитичен, аналгетичен и антипиретичен. Средната цена е 130 рубли.
  • Migrenol - таблетки 565 mg. активното вещество, допринасят за отстраняването на спазмите и болката. Средната цена варира от 150 рубли.
  • Citrimon P - таблетки 240 мг., опиоидни, аналгетични, противовъзпалителни, психо стимулиращи. Цената е от 45 рубли.
  • Askofen - таблетки от 200 mg, облекчаване на подпухналостта на мястото на възпаление, анестезия, подобряване на микроциркулацията. Цена от 40 rub.
  • Sedalgin-нео - таблетки от 500 mg., антипиретични, вазодилатиращи, анестезиращи. Цената е в рамките на 200 рубли.
  • spazmalgon - таблетки от 200 mg, облекчаване на спазмите и болката, намаляване на кръвното налягане, разходите за 200 рубли;
  • взе - 600 mg. активно вещество, аналгетик, антипиретично и противовъзпалително, релаксиращо, цената е от 60 до 100 рубли.

триптани

Мигрената не се ограничава до лека болка. Често гърчове са толкова силни, че лишават лицето от всички сили и възможности. Болката предотвратява хранене, сън, водене на обичаен начин на живот, общуване. Съвременните средства ще се справят перфектно и с такава задача е ред лекарства от триптанов.

Триптата не са обикновени болкоуспокояващи, както и други лекарства. Тяхното действие не е предназначено да премахне болката, но блокира това, което причинява атаката. Лекарствата селективно засягат мозъчните съдове и ги стесняват, спирайки атаката.

Особеността на триптаните е, че те не засягат главоболие от различно естество, а само мигрена.

Триптанът включва следните лекарства:

  1. Imigran 100 mg. активно вещество smatriptana, pritovogomreozny, стимулира кръвоносните съдове и ги стеснява, цената е от 240 r;
  2. Rapimed - също 100 мг., Не засяга рецепторите на гладките мускули, облекчава спазмите от тях, стеснява съдовете, цената е в рамките на 280 рубли;
  3. Суми Таг - таблетка от 100 мг., стимулира кръвоносните съдове, антимиграма, струва 290 рубли;
  4. Zomig 2,5 mg. активно вещество, анестезира, действа срещу мигрена, премахва гадене, цената е от 600 рубли;
  5. Relpakc - 40 mg., Ограничава съдовете на мозъка, работи срещу мигрена, средната цена от 350 r.

Важно е някои лекарства да не се продават в нашите аптеки. Те се издават по реда и строго съгласно рецептата. Също така за тази линия на наркотици има противопоказания, триптаните не трябва да се приемат в следните случаи:

  • с високо налягане;
  • с обратна мигрена (когато съдовете първо се стесняват и след това се разширяват);
  • ако има несъвместимост с други лекарства (това е посочено в инструкциите).

Сега знаете за най-ефективното хапче за главоболие.

заключение

Никога не трябва да вземате самолечение и да поискате лекарства за мигрена от аптеката, преди да посетите лекар. По-добре е да се изясни естеството на характера на появата на болка и гърчове и да се изключат други заболявания. В края на краищата, типичните атаки на главоболие могат просто да бъдат от прекалена работа или обратно симптоми на ужасно заболяване.

Таблетки с мигрена

Защо мигрена няма да помогне срещу спазмолитици и как да избере лекарство в зависимост от силата на атаката

Булгаковски Понтий Пилат, изтощен от нападения от хемикрания, беше сигурен, че няма спасение от главоболието, което се простира наполовина. За щастие, оттогава много се е променило и спасението от мигрена се е появило. Какви средства са свързани с антимигренозните аналгетици и как да ги избират - това ще бъде обсъдено в последната статия от цикъла, посветена на лекарствата за болка.

Не само главоболие

Главоболието може да има различен произход и всъщност зависи от него и от избора на лекарството. Експерти по механизма на развитие на мигренозно главоболие все още твърдят.

Известно е, че по време на атака мозъчните съдове се разширяват и в резултат на това се увеличава кръвният поток към него.

Ето защо страдащите, които се опитват да спрат пристъпа на мигрена с помощта на популярни антиспазматични средства, например Spasmalgon, в резултат на това получават още по-изразен синдром на болката. След като спазмолитици допринасят за разширяването на кръвоносните съдове, включително и на мозъка, и следователно, действат съвместно с мигрена, а не срещу него!

Не трябва да се опитвате да се отървете от мигрена чрез комбинация от папаверин (Andipal), дротаверин (No-shpalgin или No-shpa) и други антиспазматични средства. Те е малко вероятно да помогнат, а ако те дават облекчение, а след това за известно време. Тези, които периодично се сблъскват с мигрена, трябва да обърнат внимание на триптаните и препаратите, съдържащи ерготамин. Те са свързани с целевите антимигранни лекарства.

Триптаните: "правилно" действие върху кръвоносните съдове

Подгрупата на антимигренозните аналгетици, наречени триптани, все още е много малка: първият й представител, суматриптан, видял света през 1991 г. И все пак в рамките на четвърт век той успя да стане известен и да стане златен стандарт на лечението на мигрена.

Механизмът на действие на триптаните е насочен директно към процеса, който задейства синдрома на болката. Препаратите от тази група взаимодействат със специални рецептори, разположени в съдовете на мозъка, което води до тяхното стесняване.

По този начин директната аналгетична активност, характерна за традиционните аналгетици, триптаните не се проявява и въпреки това те действат. Този факт още веднъж доказва, че мигрена не е обикновено главоболие, което може лесно да бъде успокоено от парацетамол или аспирин.

В допълнение към суматриптан, други препарати от триптановата група са регистрирани в Русия. Те са лесни за "изчисли" сред многообразието на наркотици - международните имена на тези средства винаги завършват с -triptan: нара, фловатриптан елетриптан.

Всички триптани действат по същия начин, но ефектите могат да бъдат различни в зависимост от чувствителността на индивида. Ще добавя, че триптаните са най-ефективни, ако се вземат в ранните стадии на мигрена, в самото начало на атака. 2 часа след първата доза можете да повторите дозата, за да "фиксирате" резултата.

Алкалоиди от ерготам

На някои зърнени култури, например, на пшеница или ръж, гъбички вредители - ерготик - обича да се установи. Той произвежда голям брой токсични вещества - алкалоиди, които в ниски дози са в състояние да окажат най-различни ефекти върху човешкото тяло.

Широко приложение в медицината е намерило ерготамин. Той, както и триптани, взаимодейства с рецепторите свива кръвоносните съдове в мозъка, освен показва директна вазоконстрикторен ефект върху гладката мускулатура на съдовете. Във връзка с това ерготаминови препарати се използват широко като противомигрени аналгетици.

Въпреки това, ако започнете да търсите лекарство, наречено "ерготамин" в аптеките, ще бъдете разочаровани. Ерготамин принадлежи към т.нар. Списък А, който включва наркотици и отрови, и се продава изключително на специални предписания на лекаря, доставени с много тюлени и подписи.

Комбинираните препарати, съдържащи ерготаминови алкалоиди, например Nomigren, са много по-достъпни. Той включва комплекс от ерготамин (0.75 mg), аналгетик, антиспазматичен, антиеметичен и кофеин. Въпреки това, Nomigren има солиден списък на противопоказанията и страничните ефекти.

Руската промишленост произвежда друг антимигренозен аналгетик с ерготамин - Kafergot. В допълнение към 1 mg ерготалов алкалоид, съдържа кофеин, който подобрява действието на основния компонент.

Един важен аспект трябва да се помни, по отношение на препарати, които съдържат алкалоиди от ерготамат. Ерготаминът и неговите соли (по-специално ерготаминовият тартрат) стимулират маточната контракция, така че те категорично са противопоказани при бременност.

И какво да изберем?

Както можете да видите, подготовката за лечение на мигрена не е толкова малка. На кои от тях си струва да спрем избора? Отговорът на този въпрос зависи от тежестта на главоболието - има дори така наречената стратификация на антимигренозни лекарства за силата на аналгетичния ефект.

При умерени гърчове се препоръчва да се приемат нестероидни противовъзпалителни средства от НСПВС (например парацетамол, ибупрофен, кетопрофен) или някой от триптаните. Ако мигрена е силно главоболие, по-добре е да спрете на триптаните или наркотиците, съдържащи ерготамин.

Ако ситуацията може да се нарече много тежка, изборът се свива до ерготамин или опиоидни аналгетици. Отбелязвам, че последната възможност, като се има предвид тежестта на домашното здравеопазване в областта на обмяната на опиати, е практически невъзможна в руската действителност.

И все пак, въпреки ясното отделяне на антимикробните лекарства по отношение на ефективността, всеки случай е индивидуален. Това означава, че всеки пациент, заедно със своя лекар, трябва да избере своя лична схема за задържане на мигрена.

Продукти, свързани с: парацетамол, ибупрофен, кетопрофен, Kofetamin, суматриптан, Imigran, Rapimed, Sumamigren, Amigrenin, Relpaks